ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLER İÇİN FAYDALI LINKLER:

 1. www.esl-lab.com : (Tüm seviyeler için) Bu web sitesi yalnızca dinleme becerisine odaklanmaktadır. Bu sitede öğrenciler çeşitli düzeylerde (kolay, orta, zor) dinleme quizleri bulabilirler. Site her bir kayıt için isteğe bağlı olarak transkript de sağlıyor. Hatta dinleme etkinliğinden önce bir warm-up sorusu bile var. Quizi tamamladıktan sonra öğrenci skorunu görebiliyor. Dinleme kayıtları genellikle gerçek hayattan alınmış durum ve diyaloglar içermekte.
 2. http://www.ted.com/# : (Intermediate ve Upper Intermediate) Bu web sitesi ileri düzeydeki öğrenciler için oldukça uygundur. Bu sitede edebiyattan ekonomiye birçok farklı alandan kişiye ait 1900’e yakın video bulabilirsiniz. Bu videolarda insanlar nasıl yazar, şarkıcı ya da bilim adamı oldukları gibi hayatlarındaki önemli anları anlatmaktadırlar. Bu sitedeki tüm hikâyeler oldukça etkileyici ve öğrencilerin yaşamlarıyla kolaylıkla ilişkilendirilebilir. Bu videoları izleyerek yapılacak bir dinleme etkinliği hem eğlenceli hem de eğitici olacaktır. Öğretmen her video için kendi etkinlik ve sorularını da hazırlayabilir.
 3. http://www.teach-this.com : (Tüm seviyeler için) Bu site daha çok öğretmenler için tasarlanmış fakat öğrenciler de bundan faydalanabilir. Sınıf-içi konuşma etkinlikleri ve belli dilbilgisi alıştırmaları gibi farklı türde etkinlikler sitede yer almaktadır.
 4. http://www.onestopenglish.com : Bu sitede öğrenciler ve öğretmenlerin kullanımına yönelik her bir dil becerisi için (dinleme, konuşma, okuma ve yazma) çeşitli materyal ve aktiviteler mevcuttur.
 5. http://www.bbc.co.uk/learningenglish : (Pre-Intermediate ve Intermediate) Esas olarak bireysel dil öğrenme süreci için tasarlanmış bu sitede öğrenciler tamamı yüksek kalite sunumlar içeren çeşitli etkinlikten oluşan ünitelere ulaşabilirler. Bu, kendi başlarına dinleme ve/veya okuma aktiviteleri yapmakla yetinmeyen öğrenciler için harika bir site. Bu sitede BBC’nin dil derslerini ücretsiz olarak bulabilirsiniz.
 6. http://livemocha.com : (Tüm seviyeler için) Bu web sitesi hem dünyanın çeşitli bölgelerinden insanlarla çevrimiçi sohbet imkânı sunmaktadır hem de yazma becerisini geliştirmek için oldukça faydalıdır. Kayıt olduktan sonra hesabınıza giriş yapıp sohbete başlayabilirsiniz. Temel mantık şu ki; siz ana dilinizi öğrenmek isteyen insanlara bu dili öğretiyorsunuz, onlar da size karşılığında İngilizce öğretiyor. Hakkında yazı yazmanız için çeşitli konular veriliyor ve bu yazılar daha sonra anadil konuşucuları tarafından kontrol ediliyor.
 7. http://learnenglish.britishcouncil.org/en/ ve http://learnenglishteens.britishcouncil.org: (Tüm seviyeler için) Bu web siteleri British Council tarafından İngilizce öğrenen yabancı öğrenciler için hazırlanmıştır. Bu siteler pek çok yüksek kaliteli yazma ve dinleme materyali içermekte. Etkinlikler hem eğlenceli hem de eğitici. Yazma etkinliklerinde öğrencilere öncelikle düşüncelerini desteklemek için ihtiyaçları olan kelimeler küçük alıştırmalarla verilerek iyi bir paragrafın nasıl yazıldığı öğretilmekte, daha sonra uygun örnekler ile bir makalenin nasıl yazıldığı gösterilmektedir. Dinleme etkinlikleri öğrencilerin günlük yaşamda karşılaşabileceği durumlar üzerine hazırlanmıştır. Bu da öğrenci ve öğretmenler için oldukça faydalıdır.
 8. http://www.englisch-hilfen.de/en/ : (Tüm seviyeler için) Esasında Alman öğrenciler için oluşturulmuş olsa da, bu site İngilizce öğrenmek isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Kelime alıştırmalarından dilbilgisi oyun ve testlerine kadar yaklaşık 750 farklı alıştırmayı içermekle birlikte, bu site dil becerilerini geliştirmek isteyen öğrenciler için oldukça faydalıdır. Dahası, bu sitede aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz bir İngilizce forum da mevcut.
 9. http://www.talkenglish.com/Speaking/listBusiness.aspx : (Tüm seviyeler için) Bu web sitesi yalnızca bir kaynak sayfası olarak kullanılabilir. Temel iş İngilizcesi üzerine yoğunlaşmakta ve faydalı ifadeler bölümünün yanı sıra konuşma yoluyla İngilizce öğretebileceğiniz etkinlikleri içermekte.
 10. http://www.eslflow.com/ : (Elementary, Pre-Intermediate ve Intermediate) Bu web sitesi Elementary, Pre-Intermediate ve Intermediate seviyeleri için dört temel dil becerisi odaklı etkinlik ve çalışma kâğıtlarını içermektedir. Bazı etkinlikler aynı zamanda farklı tür becerileri de bir araya getirmektedir.
 11. http://www.duolingo.com : (Elementary) Elementary öğrencileri için oldukça iyi bir web sitesi olan duolingoya hem bilgisayardan ulaşılabilir hem de akıllı telefonlara uygulama olarak indirilebilir. Bu uygulama Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Fransızca gibi farklı dil eşleştirmelerine sahiptir. Bildiğiniz ve öğrenmek istediğiniz dili seçtiğinizde uygulama sizi direkt olarak bu yöndeki alıştırmalara yönlendirmektedir. Kelime, çeviri, konuşma ve dinleme alıştırmaları da bu sitede yer almaktadır.
 12. http://www.voanews.com : (Upper Intermediate) Bir Amerikan haber sitesi olan the Voice of America, ileri seviye okuma ve dinleme becerilerini pratik yapmak için oldukça kullanışlıdır. Öğretmenlerin öğrencilerini bu siteyi düzenli olarak ziyaret etmeleri konusunda yönlendirmeleri tavsiye edilir.
 13. http://www.dailyesl.com/ : (Pre-Intermediate, Intermediate) Bu web sitesi 4 dil becerisi için alıştırmalar içeren pek çok etkinliği içermektedir. Hem öğrenciler hem de öğretmenler için önerilir.
 14. http://esl-bits.net/ : (Intermediate, Upper Intermediate) Bu web sitesi metinler ve yazdırılabilir alıştırma sayfaları ile pek çok dinleme ve okuma etkinliği içermektedir. İleri seviyedeki öğrencilerin dinleme pratiği yapmaları için uygundur. Hem öğrenciler hem de öğretmenler için faydalı bir sitedir.
 15. http://www.pbs.org/newshour/ : (Intermediate, Upper Intermediate) Bu site de ileri seviyedeki öğrenciler için bir haber web sitesidir. Tüm dünyadan gelen haberleri içermektedir. Hem okuma hem de dinleme pratiği için kullanılabilir.