Eğitim Dili %30 İngilizce olan Lisans Programlarından Muafiyet

Kayıt döneminde süreleri 2 yılı geçmemiş olmak şartıyla aşağıdaki sınav sonuçlarını sunan öğrenciler, İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf olarak lisans programlarına başlayabilirler. Eğitim dili %30 İngilizce olan programlara yeni kayıt yaptıran lisans öğrencilerinin, aşağıda belirtilen sınavların sonuçlarını akademik takvimde belirtilen tarihlerde Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na teslim etmeleri gerekmektedir. Bu işlemi tamamlayan lisans öğrencileri, zorunlu İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf olacaklardır.

• FSMEPT: 65/100

• PTE Academic: 65/90

• TOEFL IBT: 72/120

• YDS: 65/100

• YÖKDİL: 65/100

• CPE: C

• CAE: C

Daha önce Eaquals, CEA veya DEDAK tarafından akredite olan Türkiye’deki bir üniversitede ya da YÖK denkliği bulunan uluslararası bir üniversitede İngilizce hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamış ve İngilizce yeterlik sınavından geçer not almış olan öğrenciler, üzerinden iki yıl geçmemesi koşuluyla başarılı olduklarını belgelendirerek akademik takvimde belirtilen tarihlerde Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na ibraz etmeleri durumunda İngilizce Hazırlık Programı’ndan muaf tutulurlar.*

*Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü, farklı bir üniversiteden alınmış İngilizce yeterlik sertifikası ya da denkliği olan dış sınav sonucunun ibraz edilmesi durumunda, sonuçların güvenirliği ve eşdeğerliği hususunda araştırma yapabilir, ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişimde bulunabilir. İbraz edilen sonucun, güvenirlik ve eşdeğerlik şartlarını karşılamaması halinde öğrencinin muafiyet başvurusu kabul edilmeyebilir".

* Üniversitemizin %30 İngilizce Lisans programları aşağıdaki gibidir.

·         Mimarlık Lisans Programı

·         İç Mimarlık Lisans Programı

·         İnşaat Mühendisliği Lisans Programı

·         Biyomedikal Mühendisliği Lisans Programı

·         Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı

·         Elektrik-Elektronik Mühendisliği Lisans Programı

·         Psikoloji Lisans Programı

 

Eğitim Dili %100 İngilizce olan Lisans Programlarından Muafiyet

Eğitim dili %100 İngilizce olan programlara yeni kayıt yaptıran lisans öğrencilerinin, aşağıda belirtilen sınavların sonuçlarını akademik takvimde belirtilen tarihlerde Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na teslim etmeleri gerekmektedir.

• FSMEPT: 75/100

• PTE Academic: 65/90

• TOEFL IBT: 78/120

* Üniversitemizin %100 İngilizce Lisans programları aşağıdaki gibidir.

- Yazılım Mühendisliği (Mühendislik Fakültesi)
- İngilizce Mütercim Tercümanlık (İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
)
- İşletme (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)
- Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi)