YÖK ATLAS
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | DGS-Ek Yerleştirme ile Gelen Öğrenciler için Online Düzey Belirleme Sınavı (DBS) Programı
Duyuru Arşivi
DGS-Ek Yerleştirme ile Gelen Öğrenciler için Online Düzey Belirleme Sınavı (DBS) Programı

 

Değerli Öğrenciler,

 

2020-2021 Akademik Yılı Online Düzey Belirleme Sınavı 26 Kasım’da yapılacaktır. Sınavın birinci kısmından 20 üzerinden 13 puan alan öğrenciler sınavın ikinci kısmına girmeye hak kazanacaktır ve liste birinci kısımdan sonra internet sayfasında (prep.fsm.edu.tr) paylaşılacaktır. Sınav detayları aşağıdaki gibidir:

 

 

DBS (2020-2021)

SINAV GÜNÜ:

26 KASIM 2020

Birinci Kısım

Yazılı Sınav:  12:30

İkinci Kısım

Yazılı Sınav: 13:45

Konuşma Sınavı: 15:15

 

*Öğrencilerin sınav saatinde hazır bulunmaları ve duyuruları takip etmeleri beklenmektedir.

** Sınava giriş için Zoom Id : 511-521-7963

*** Düzey Belirleme Sınavından 65 ve üzeri puan alan öğrenciler Cuma günü (27 Kasım) yapılacak olan FSMEPT sınavına girmeye hak kazanacaklardır. FSMEPT’e girecek öğrencilerin listesi internet sayfasında prep.fsm.edu.tr duyurulacaktır. Lütfen duyuruları takip ediniz.

 

 

Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

YABANCI DİLLER BÖLÜM BAŞKANLIĞI

 

 

 

OKUMA VE DİNLEME SINAVI KURALLARI

 • Adaylar sınav boyunca geçerli kimlik veya TC kimliklerini yanlarında bulundurmalıdır.
 • Sınavlara katılabilmek için adayların iki kamera şartını (Biri yüzünüzü göstermek için sınavı gerçekleştirdiğiniz aygıtın (bilgisayar, tablet veya telefon) ön kamerası, öteki ekranınızı ve ellerinizi göstermek için bir telefonun arka kamerası) sağlaması gerekmektedir.
 • Adaylar sınava katılabilmek için kullanacakları her iki cihazdan da aynı kişisel mail adresleri ile Zoom üzerinden oturum açmalıdır. Bu sebepten sınav öncesinde tüm cihazlara Zoom uygulamasının kurulumunun yapılmış olması gerekmektedir. Ad-soyadlarınızı kullanarak sınıfa katılmanız gereklidir. Aksi takdirde, öğretim görevlisi sizi sınıfa kabul etmeyebilir.
 • Sınav, Google form üzerinden sunulacak olup sınava erişim sadece "stu.fsm.edu.tr" uzantılı öğrenci mail hesabı ile olacaktır. (Öğrenci e-maili şifresi oluşturmak için "sifre.fsm.edu.tr" tıklayınız.) Tarayıcı olarak Google Chrome kullanılması gerekmektedir.
 • Okuma ve dinleme kısmında kulaklık kullanımı zorunlu, klavye kullanımı kesinlikle yasaktır.
 • Adayların sınav boyunca mikrofonu açık tutmaları gereklidir. Ses kontrolü öğretim görevlilerinde olacaktır ve gerektiğinde adayları sessize alabilirler.
 • Sınavlarda kullanılacak masanın üzerinde yalnızca yüz görüntünüzü alacak, sınavı yapacağınız aygıtlar (bilgisayar, tablet veya telefon), ekranınızı çekecek aygıtı sabitleyeceğiniz eşya, şeffaf ambalajsız bir su şişesi/bardak, kimlik olmalıdır. Okuma ve dinleme esnasında not almak isteyen adayların masada boş bir not kağıdı ile bir tükenmez kalem bulundurmasına izin verilecektir.
 • Yukarıdaki talimatlara ilaveten sınav esnasında sınav ekranından çıkan, eklenti kullanan ve gözetmen öğretim görevlilerinin sınav esnasındaki talimatlarına uymayan adayların sınavı geçersiz sayılacaktır.
 • Dinleme kısmında ses dosyasını adaylar kendileri başlatıp bitirecektir. Zaman yönetiminin de sizlerde olduğunu hatırlatır, dinlemeler verilen süre içerisinde bitirilemezse ek süre verilmeyecektir
 • Okuma ve dinleme sınavında sınavını erken bitiren aday “gönder” butonuna basıp “Sınavınız teslim edilmiştir. Sınavdan çıkmak için öğretim görevlisinden izin isteyiniz” yazısını görerek formu gönderdiğinden emin olmalıdır. Öğretim görevlisinden izin isteyerek verilen onayın ardından Zoom’dan çıkış yapabilir. Öğretim görevlisine bilgi vermeden sınavdan çıkış, sınavı terk manasına gelip sınavınızın geçersiz sayılmasına sebep olabilir.
 • Sınav süresince ihtiyaç molası kullanmak yasaktır.
 • Olası kısa süreli bağlantı problemleri sebebiyle sınav zamanından bir süre önce sınıfa katılmak için bağlantı kurunuz ve bekleme odasında (waiting room) sınava kabul edilmeyi bekleyiniz. Sınava 5 dakikadan geç gelen adaylar sınava alınmayacaktır.

 

KONUŞMA SINAVI KURALLARI

 • Adaylar sınav boyunca geçerli kimlik veya TC kimliklerini yanlarında bulundurmalıdır.
 • Adaylar sınava tek kamera ve mikrofonları açık bir şekilde katılmak zorundadır ve sınav süresince kapatılmamalıdır.
 • Adaylar sınava katılabilmek için şahsi mail adresleri ile Zoom üzerinden oturum açmalıdır. Bu sebepten sınav öncesinde tüm cihazlara Zoom uygulamasının kurulumunun yapılmış olması gerekmektedir. Ad-soyadlarınızı kullanarak sınıfa katılmanız gereklidir. Aksi takdirde, öğretim görevlisi sizi sınıfa kabul etmeyebilir.
 • Adayların sınava katılacağı oda boş olmalı, arkadan gürültü gelmemelidir. Fazla gürültünün olduğu durumlarda öğretim görevlilerinin ve adayların gürültünün geçmesi için bir süre beklemesi gerekmektedir.
 • Yukarıdaki talimatlara ve gözetmen öğretim görevlilerinin sınav esnasındaki talimatlarına uymayan adayların sınavı geçersiz sayılacaktır.
 • Olası kısa süreli bağlantı problemleri sebebiyle sınav zamanından bir süre önce sınıfa katılmak için bağlantı kurunuz ve bekleme odasında (waiting room) sınava kabul edilmeyi bekleyiniz. Sınava 5 dakikadan geç gelen adaylar sınava alınmayacaktır.


 • http://prep.fsm.edu.tr/resimler/upload/Telefon---KAMERA-ACISI-&-EKRAN-PARLAKLIGI-OLUMLU2020-11-20-12-18-36pm.jpg
 • http://prep.fsm.edu.tr/resimler/upload/22020-11-20-12-22-22pm.PNG

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi